Naomi Novik: A végzet iskolája

– A Solomancia első leckéje: "A tanulás még soha nem volt ennyire halálos.”
Elképesztően gyorsan értem el a Solomancia – A végzet iskolájának bravúros kalandjai végére. Az első regény, amit Naomi Novik írónőtől olvastam, és igazán meglepett, mi rejlik e könyv ízléses külleme mögött.

Egészen jól kidolgozott regényről beszélünk, ami végig főszereplőnk, Galadriel szemszögéből mutatja be a cselekményeket. Folyamatos monológok áradatával van tele a könyv, és ez, szerintem, azért szükséges, mert így könnyebben megismerhetjük az iskola működését, illetve a történet világépítését.

AvegzetiskolajaEgy olyan mágikus hatalommal bírók tanintézménye a Solomancia, ahol a bukás szó szerint halált jelent. (A veszedelmes iskola, bármennyire is hihetetlen, csak egy kis ízelítő a külvilághoz képest a diákok számára.) Itt nincsenek tanárok, sem szünidők. Maga az intézmény az úgynevezett tanító, melynek szinte saját akarata van, és úgy formálja a tanulók életét, ahogyan akarja. Ezért a diákok csak úgy élhetik túl az akadályokat, ha összefognak. A túlélés fontosabb, mint bármilyen jegy, mert az iskola nem kímél, és nem engedi távozni diákjait, amíg le nem teszik a záróvizsgát... vagy amíg meg nem halnak. Minden lefolyócsőből, a menzai kajákból, az osztálytermekből, az alagsorból, és még ezernyi helyből, illetve tárgyakból úgyszintén halálos szörnyek lesnek a tanulókra.

De az épületben nemcsak szörnyek, hanem állandó sötétség is uralkodik, és így egy csepp reménye is alig marad az embernek, hogy nem szúrja hátba valami irtózatos rémség.

Főleg a zsenge fiatal varázslókra vadásznak, akik még csak próbálgatják használni a bennük buzgó mágiát. Tehát a gyengébbekre és a kirekesztettekre, akiket könnyű elfogni. Ezért mindenki legfőbb célja egy olyan szövetségbe kerülni, ahol nemcsak varázserő használatához való forrást kaphat, hanem még meg is védik.

Főszereplőnk Galadriel – röviden El – egy igen különleges karakter, tulajdonképpen a legerősebb „játékos” ebben a regényben. Ő kötődik a sötét mágiához a legjobban, egy gigászi hatalommal rendelkező, sötét varázslónő, akinek ereje képes lenne hegyeket lerombolni és milliónyi életet eltörölni. Szembe tudna szállni a Solomancia kihívásaival. Legalábbis ezt várják tőle, de a sötét mágiának ára van. Ezért El mindent megtesz annak érdekében, hogy ne folyamodjon hozzá. Fél, hogy különben a tanintézmény diákjai úgy fognak hullani, mint a legyek. Ezért inkább kénytelen szövetségeseket keresni, hogy túlélje a záróvizsgát.

Pedig Elnek a személyisége is illik a fekete mágiához. Legtöbben faragatlannak vagy egyenesen szívtelennek mondanák. Az utóbbival viszont nem teljesen értek egyet, hiszen valójában nem az, csak nehezen tud közeledni az emberekhez – mivel azok kicsi kora óta szörnyetegként tekintenek rá a megjövendölt sorsa miatt – és ezt azzal próbálja elfedni, hogy bunkón viselkedik. Közben pedig az a célja, hogy bebizonyítsa az embereknek, hogy rosszul ítélik meg.

A regény fontos mellékszereplője Orion, akivel a történet legelején ismerkedhetünk meg. Egy tipikus hős karakter, akit a harc éltet. A szörnyek elpusztítása, majd a belőlük nyert erő szétosztása a szövetségében, élvezetet okoz neki. Ő az önkéntes megmentő mindenki számára, és ezért rajong érte mindenki – vagyis mindenki Elen kívül. Bár Elt többször is megmenti Orion, ő gyűlöli őt ezért, hiszen minek kéne a világ legerősebb mágusát önként megmenteni.

Bizton állíthatom, hogy ez a legjobb könyv, amit életem során eddig olvastam. Nagyon hozzám nőttek a karakterek is. Nagyon gyorsan tudtam azonosulni a szeretett főszereplőnkkel.
Nagyon tetszett az egész történet során, hogy El minden egyes szavait az olvasónak címezte. Könnyen érthetővé tette ez a könyvet, az iskola működése szempontjából is. De elsősorban talán a sötét, eszményi hangulat volt ami, ami nem hagyta, hogy letegyem a könyvet. Az örök bizonytalanság érzése, az, hogy a karakterek állandóan tartozni akarnak valahová. Ez rávilágított arra a gondolatra is, hogy együtt minden sokkal könnyebb, és a célunk elérése érdekében muszáj mások segítségét kérni, hiszen egy ház sem épül meg egy emberrel.
Úgyhogy Bravo Novik, A végzet iskolája egy 10/10-es könyv számomra!

Comisel Alexandra
Copyright © 2009 Kodolányi János Gimnázium
H-8000 Székesfehérvár, Szabadságharcos út 57. Tel: 22/502-331
Impresszum

EFOP LOGO