Agatha Christie: Tíz kicsi néger

Aki akár csak egy kicsit is jártas a krimik világában, biztosan találkozott már Agatha Christie valamelyik könyvével. Az írónő Mary Westmacott néven romantikus regényeket is írt, viszont az abszolút sikert a detektívregényei hozták el neki. Mintegy 80 krimit dobott piacra, ezek közül ismertebb a Halál a Níluson, Az Ackroyd gyilkosság, Az ABC gyilkosságok és – a mai témánk - a Tíz kicsi néger.

Tíz egymásnak ismeretlen ember kap meghívást a Néger-szigetre, amire nemrég egy pazar villát építettek. Mind a tízen örömmel fogadják el a meghívást, és egy kellemes nyaralás reményében érkeznek meg a szigetre. Rejtélyes meghívójuk, az úgynevezett Mr. V. A. Lacky furcsa módon nem bukkan fel, de ez a vendégeket eleinte egyáltalán nem zavarja.

Az első vacsoránál megszólal egy elrejtett gramofon, amely mindannyiukat egy-egy gyilkossággal vádolja. Az esetekben közös, hogy egyik gyilkosság sem volt bizonyítható, így senkit sem vontak korábban értük felelősségre. Nem sokkal később az első haláleset is megtörténik, majd az asztalon lévő tíz négerfej-szobrocskából eltűnik egy.
Mindeközben nagy vihar dúl a tengeren, így az elmenekülés nem opció.

Bár eddig minden Agatha Christie könyvet, amit olvastam, szerettem, de biztosan a Tíz kicsi néger tetszett a legjobban. A sztori nagyon jól fel van építve, egy tipikus „letehetetlen” könyvnek mondanám. Emellett nagyon érdekes, ahogy a történetben visszatükröződik az emberi pszichológia. Előkerülnek a szereplők emlékei, sérelmei, és azt is végignézhetjük, hogy jutnak el a józanésztől egészen az őrületig.

Agatha Christie nagy sikerű krimije, 1939. november 6-án az Egyesült Királyságban Ten Little Niggers címmel jelent meg, majd 1940 januárjában az Amerikai Egyesült Államokban is megjelent And Then There Were None címen. Magyarországon Tíz kicsi néger címen találkozhattunk a regénnyel, viszont nemrégiben átnevezték, így már Mert többen nincsenek címen találhatjuk meg a művet a boltokban.

Bár számos adaptáció készült a könyv alapján, mégis kiemelném a Tíz kicsi katona című minisorozatot. A remek színészi játék a zenei aláfestéssel és a vágásokkal együtt nagyon erőteljes atmoszférát teremt. Ugyan néhány részlet változott a regényhez képest, az alapsztori ugyanaz maradt. Azoknak, akik már olvasták a könyvet, már csak a hangulat miatt is ajánlanám, akik pedig még nem találkoztak a történettel, azoknak egy igazi krimiélmény lehet.

Készítette: Farkas Réka
Copyright © 2009 Kodolányi János Gimnázium
H-8000 Székesfehérvár, Szabadságharcos út 57. Tel: 22/502-331
Impresszum

EFOP LOGO