Csókakői hagyományok

A regölés téli természetvarázslás jellegű, köszöntő népszokás, leginkább a Dunántúlon fordul elő. Karácsony másnapjától január hatodikáig a regösök (általában fiatal legények) járják a falut, és minden háznál regöséneket énekelnek, majd ezért cserébe ajándékokat kapnak.

Csókakőn idén is felidézték ezt a néphagyományt. Az immáron 3 éve rendszeresen megrendezett eseményt a Csókakői Barkóca Berkenye Néptáncegyesület vitte végbe december 28.-án. Az egyesület fiai minden évben kis csapatokba szerveződnek és a falut körbejárva ostorukat csattogtatva mennek be a házigazdákhoz jókívánságukat elmondani. Ilyenkor általában énekelnek is egyet. Ilyenkor a házigazdák általában egy kevés étellel és alkohollal köszönik ezt meg. Mivel ez az esemény tél közepén történik, ezért mindig valamilyen régi szőrme kabátot vesznek fel a fiatalok, hogy meg ne fázzanak.

A néptánc egyesületet Bognár Gábor vezeti. Az ő gondolata volt a mostani regölés is. Megkérdeztem Gábort, hogy hogy jött ez az ötlete. „Gondoltam jólenne a falut egy kicsit visszább kalauzolni a régebbi időke és a fiatalságot is kimozdítani picit az otthonukból, a négy fal közül. Erre nincs is jobb lehetőség mint, egy néphagyományt felidézni ugyanis ez számukra jó mivel nagyon jól szórakoznak, a falunak is jót tesznek és közben még tanulnak is valamit elődjeikről, hogy ők hogyan is töltötték a két ünnep közötti időszakot. Ez nem olyan mint, egy focicsapat. A focit nem szereti minden fiatal, de viszont ismerkedni meg a barátaival lenni annál inkább. Így hát Bognár Katával megragadtuk a lehetőséget és kihirdettük az iskolában ezt az eseményt és elég sokan jelentkeztek.”

A néptánc egyesület természetesen nem csak a regölés hagyományának megőrzését tekinti feladatának. Rengeteg fellépés, hagyomány színezi be a gyermekek és fiatalok mindennapjait. Az egyesületet immáron 11 éve működtetik és ennyi idő alatt bizony számos helyre eljutottak, mint Luxemburg, és Lengyelország. A társaságban minden korosztály megtalálható egészen 5-70 évesekig.

Belső szemlélőként azt vettem észre, hogy ez az egyesület nemcsak a néptánc csoport, nemcsak egy tánc egyesület, hanem egy egész nagycsalád, ami akárkit képes befogadni, és ha kell, lelki támaszt is tud neki nyújtani. Ez valószínű a tánc öröme miatt is van. A legjelentősebb hagyomány, amit már 250 éve tartanak az a szüreti felvonulás, ami egy egész falu ünneplése, ahol egy ember sem marad otthon. A lakosok ilyenkor a termést ünneplik és a bort. Az iskolások is és a néptáncosok is táncot adnak elő. Mindenesetre Csókakő egy tökéletes turisztikai látványosság, főleg ősszel, mikor az egész falu ünnepel.

Készítette: Szabó-Galácz Levente
Copyright © 2009 Kodolányi János Gimnázium
H-8000 Székesfehérvár, Szabadságharcos út 57. Tel: 22/502-331
Impresszum

EFOP LOGO